„Owca w Wielkim Mieście” to amerykański serial animowany emitowany niegdyś na kanale Cartoon Network oraz Boomerang. Kreskówka swoją światową premierę miała 4 listopada 2000 roku, natomiast do Polski zawitała 3 września 2001 roku. Produkcja w głównej mierze skupia się na przygodach owcy o imieniu Owca (warto mieć jednak na uwadze, że jest to ten Owca).
W odcinku pilotażowym dowiadujemy się, że Owca uciekł z farmy w pogoni za szczęściem, które miało mu dać Wielkie Miasto. Pierwszy odcinek pokazuje jednak, jakie są realia życia w tej bezimiennej metropolii. Owca opiekuje się dziećmi, służy jako wycieraczka do szyb i pracuje po nocach skacząc przez płotki, by ułatwić zasypianie osobom cierpiącym na bezsenność. Niestety, Tajna Baza Organizacji Militarnej, do której należą Generał Konkretny i Szeregowy Równoległy, próbuje dopaść Owcę. Nasz wełniasty bohater jest im potrzebny do broni, która jest napędzana owcami. Co gorsza, Owcę poszukuje też farmer Jan, który jest jego starym właścicielem.
Ciężkie życie Owcy zostaje rozpromienione dzięki Słonko – różowej suczce rasy pudel. Jednak i w tym przypadku nasz główny bohater ma utrudnione zadanie. Właścicielka Słonko, pani Szmal-Bogacka, jest nieprzyjacielska w stosunku do Owcy.
Satyra z narratorem i reklamami
Cechą wyróżniającą serial „Owca w Wielkim Mieście” jest podział każdego epizodu na trzy segmenty, między którymi pojawiają się satyryczne reklamy i ogłoszenia. Przykładowo, w jednej reklamie Lesio Waleń przedstawia ofertę swojego sklepu z AGD, w którym ceny są „szalone”. Mężczyzna oferuje widzom baterie za 42 tysiące, kawałek drutu za 4 miliony, a słonia za 3 złote. Na końcu prawie każdego odcinka odbywa się natomiast krótki stand-up Gadającego Szweda, który narzeka na różne, codzienne sytuacje.
Inny wyróżnik „Owcy w Wielkim Mieście” to obecność narratora. Towarzyszy on nam przez większość czasu antenowego i opisuje, co dzieje się na ekranie. Często możemy go zobaczyć, gdy mówi do mikrofonu. Narrator jest ważnym elementem humorystycznym produkcji, ponieważ często burzy on czwartą ścianę, a czasem nawet narzeka na bezsensowność scenariusza serialu.
Klimat „Owcy w Wielkim Mieście” jest niepowtarzalny, przez co trudno porównać go do innej produkcji. Humor kreskówki oparty jest na ironicznych i często abstrakcyjnych sytuacjach. Wydaje się, że omawiana kreskówka stworzona jest raczej dla starszych odbiorców, ponieważ niektóre gagi mogą być niezrozumiałe dla dzieci. Sama w wieku kilku lat lubiłam ten serial przez postać Owcy, ale oglądając go po latach czuję, że wyciągam z niego więcej rozrywki.
Gdzie obejrzeć „Owcę w Wielkim Mieście”?
Obecnie znalezienie odcinków po polsku i za darmo nie jest problemem. Użytkownicy na popularnych portalach z filmami dzielą się zapisanymi odcinkami kreskówki, dlatego nie można nazwać jej lost media. Warto jednak zaznaczyć, że Wikipedia wskazuje na brak polskiej wersji odcinka 22. i 26. I rzeczywiście, te dwa epizody udało mi się odnaleźć jedynie w oryginalnej wersji językowej.
A jeśli chcielibyście posłuchać o większej liczbie zapomnianych kreskówek ze stacji Cartoon Network, polecamy zajrzeć do naszego materiału poniżej.