Serial „Tuca i Bertie” to animacja dla dorosłych, która z pozoru przedstawia bardzo surrealistyczny świat opanowany przez antropomorficzne ptaki, gady, a nawet rośliny. Okazuje się jednak, że tytuł, oprócz zabawiania nas swoim humorem i ładną grafiką, przedstawia wiele postaci, z którymi niejeden młody dorosły może się utożsamić.
Amerykański serial „Tuca i Bertie” został stworzony przez Lisę Hanawalt. Animację początkowo mogliśmy oglądać na platformie Netflix, jednak przez to, że była dobra i cieszyła się wysokimi ocenami, gigant postanowił anulować ją po pierwszym sezonie. W maju 2020 r. ogłoszono, że serial zostanie wznowiony przez amerykańską stację telewizyjną Adult Swim, która należy do Cartoon Network.
Problemy dzisiejszych 30-latków
Głównymi bohaterkami serialu są dwie antropomorficzne samice ptaków: tukan toko Tuca oraz drozd śpiewak Bertie. Zawsze są sobie na wyciągnięcie ręki, ponieważ mieszkają w tym samym budynku. Fabuła serialu skupiona jest na ich życiu, w którym szalone przygody przeplatają się z codziennymi problemami dzisiejszych 30-latków. Jest to ciekawy kompromis pomiędzy typowym „kreskówkowym ADHD” a okruchami życia – dziewczyny przechodzą pewną kształtującą je drogę, co możemy obserwować na przestrzeni trzech sezonów produkcji.
Tuca to imprezowiczka, która na pierwszy rzut oka wydaje się niczym nie przejmować, choć z tyłu głowy ma plan na założenie ogromnego rodzinnego gniazda. Uwielbia beztroskie życie i seks, jednak dzięki temu często uspokajająco wpływa na swoją najlepszą przyjaciółkę Bertie, która wydaje się jej całkowitym przeciwieństwem.
Bertie jest niezbyt pewna siebie, ale ma marzenia związane ze swoją pasją do pieczenia. Możemy śledzić jej wzloty i upadki związane z pracą i stosunkiem do nie zawsze uczciwego szefostwa. W jakichkolwiek nie znalazłaby się problemach i emocjonalnych dołkach, stale może liczyć na pomoc Tucy oraz swojego chłopaka rudzika Speckla.
W końcu jakieś ciekawe postacie kobiece
Ciekawe jest to, że przedstawione postacie nie bazują jedynie na stereotypach, które po tym krótkim opisie moglibyśmy sobie wykreować w głowach. Przykładowo, na początku serii Tuca przestaje pić alkohol, który nierzadko utożsamiany jest z osobami lubiącymi dobrą zabawę. Jest to także sytuacja, z którą realnie możemy spotkać się w życiu – wiele osób dobijających do trzydziestki ogranicza spożywanie takich napojów ze względu na zdrowie i czas.
W serialu „Tuca i Bertie” uświadczymy dwóch różnych stylów życia, które mają odzwierciedlenie w dzisiejszym świecie. Tuca, która pracuje dorywczo wyłącznie w celach praktycznych, oraz Bertie, która bardzo chciałaby się rozwijać, jednak nie zawsze jest to proste. Z kolei Speckle pracuje jako architekt. Pomimo ogólnego zadowolenia ze swojej posady, również miewa gorsze chwile.
Bohaterowie, z którymi możemy się utożsamić, nie są częstym zjawiskiem. Spójrzmy chociażby na dzisiejsze kobiece postaci Marvela, które wydają się być od razu idealne, najmądrzejsze i najsilniejsze. Jest to bardzo naiwny i nierealistyczny obraz. Nawet, jeśli mamy do czynienia z kinem superbohaterskim czy kolorową kreskówką, to lepiej odbierzemy postacie, z którymi możemy się porównać. Jak widać, niektórzy twórcy jeszcze tego nie zauważyli.
A jeśli o kolorach mowa…
Grafika, którą stworzyła dla swojego serialu Lisa Hanawalt bardzo mi się podoba. Uważam, że nie jest to kolejny twór, na którym zaoszczędzono, przez co wyszedł animacyjny potworek. Wręcz przeciwnie. Jest to bardzo schludny, oryginalny, choć wpisujący się w pewną modę, widok. Podobają mi się mocne barwy, spora liczba detali, a także styl przywodzący w pamięci tradycyjnie rysowane animacje.
Wykreowany świat, w którym królują antropomorficzne ptaki, rośliny, gady, niektóre ssaki, a nawet ludzie. Osobiście nie pamiętam przedstawicieli naszego gatunku w „Tuce i Bertie”. Mąż mi jednak podpowiada, że gdzieś tam w tle przewinęło się parę ludzkich sylwetek, więc zamieszczam tę informację.
Podwójne anulowanie serialu
Choć serial „Tuca i Bertie” w większości przypadków cieszył się bardzo pozytywnymi opiniami, został dwa razy anulowany. Pierwszy raz doszło do tego już po emisji pierwszego sezonu. Wtedy przygody ptasich przyjaciółek mogliśmy śledzić na platformie Netflix, był to 2019 rok. Decyzja ta spotkała się z negatywną reakcją ludzi. W ciągu doby Twitter został zalany tysiącami wpisów zawierającymi hashtagi #RenewTucaAndBertie i #SaveTucaAndBertie.
Niestety 2 listopada 2022 roku Lisa Hanawalt potwierdziła, że Adult Swim odwołał prace nad kolejnymi seriami animacji.
Na pocieszenie dodam, że 3 sezony to i tak całkiem niezły wynik, patrząc na to, jak wiele istnieje produkcji posiadających ledwo po jednym sezonie. Myślę, że z 30 istniejących odcinków i tak możemy wyciągnąć wiele godzin rozrywki i mile spędzonego czasu przed ekranem.
Gdzie obejrzeć?
Obecnie serial „Tuca i Bertie” można obejrzeć poprzez Netflix (I sezon) i HBO Max (II i III sezon). Animacja posiada całkiem przyjemny polski dubbing, w którym udział wzięli:
- Martyna Trwawczyńska jako Tuca;
- Dominika Kachlik jako Bertie;
- Maciej Zuchowicz jako Speckle.