„Papa Louie” to seria gier o zarządzaniu różnymi punktami gastronomicznymi, którą wielu z nas może kojarzyć z lat dzieciństwa. Nazwa pochodzi od imienia głównego bohatera kultowego tytułu, który jest światowej sławy szefem kuchni.
Za całą serią gier „Papa Louie” stoi amerykańska firma Flipline Studios, której założycielami są Matt Neff oraz Tony Solary. Przedsiębiorstwo powstało w roku 2004 i początkowo nosiło nazwę Flipline IDS. W tym czasie jego głównym projektem była kreskówka „Freezing Pointe” opowiadająca o przygodach dwóch pingwinów, jednak nigdy nie została ukończona.
Początek uniwersum „Papy Louie’go”
Po dwóch latach firma zmieniła swoją nazwę na obecną i zaczęła tworzyć gry flashowe. W roku 2006 powstała pierwsza odsłona „Papa Louie” o nazwie „Papa Louie: When Pizzas Attack!” będąca platformówką. Wcielamy się w niej w rolę samego Papa Louie, który musi uratować swoich klientów z rąk krwiożerczych pizza-potworów.
Już w tej grze pojawiają się postacie, które będą się przewijać przez całą serię. Przykładem jest Big Pauly, którego musimy wyrwać z opałów jako pierwszego. Przez te przewijające się w całej serii postacie, miejsca, a nawet wątki możemy spokojnie mówić o całym uniwersum „Papy Louie’go” i nie tylko. Tzw. Flipverse to świat, w którym toczą się wszystkie gry studia Flipline Studios, nie tylko dotyczące kucharzenia.
„Papa’s Pizzeria”
Flipline Studios stworzyło jeszcze dwie inne platformówki z uniwersum „Papy Louie’go”, jednak to gry w prowadzenie restauracji najbardziej podbiły serca fanów. Pierwszą, a jednocześnie najpopularniejszą, było „Papa’s Pizzeria”. Gra ukazała się 7 sierpnia 2007 roku, a jej akcja osadzona była w miasteczku Tastyville.
Wcielamy się w postać Roya, który musi przejąć obowiązki Papy Louie’go, ponieważ ten wybrał się na poszukiwanie przygód. Będzie nam dane przygotowywać pizze według zamówień klientów na czterech różnych stanowiskach, na których musimy:
- Położyć na pizzy odpowiednie składniki;
- Upiec pizzę;
- Prosto ją pokroić;
- I oczywiście pilnować kolejnych zamówień.
W „Papa’s Pizzeria” pojawia się wiele postaci, z którymi będziemy mogli spotykać się także w kolejnych odsłonach serii. Przykładowo, pierwszym klientem jest Cooper, którego Papa Louie ratuje we wcześniej opisywanej już platformówce. Na dodatek w postać tę możemy się wcielić w piątej części serii „Papa’s Pancakeria”, gdzie wybieramy pomiędzy grą Cooperem a Prudence.
Co ciekawe, istnieje na temat Papa-Uniwersum nawet polska Wiki, z której zresztą brałam część informacji. Jeśli chcecie poczytać o postaciach i zobaczyć, jak bardzo rozbudowany jest świat wykreowany przez Flipline Studios, to polecam zajrzeć. Sama aż nabrałam ochoty, aby się w to zagłębić i przez to na nowo odkryć jedną z ulubionych przeglądarkowych gier dzieciństwa.
Wszystkie gry „Papa Louie” o zarządzaniu restauracjami:
- „Papa’s Pizzeria” (7 sierpnia 2007)
- „Papa’s Burgeria” (6 grudnia 2010)
- „Papa’s Taco Mia!” (20 maja 2011)
- „Papa’s Freezeria” (5 sierpnia 2011)
- „Papa’s Pancakeria” (5 marca 2012)
- „Papa’s Wingeria” (13 czerwca 2012)
- „Papa’s Hot Doggeria” (19 listopada 2012)
- „Papa’s Cupcakeria” (7 sierpnia 2013)
- „Papa’s Pastaria” (9 grudnia 2013)
- „Papa’s Donuteria” (16 czerwca 2014)
- „Papa’s Cheeseria” (10 czerwca 2015)
- „Papa’s Bakeria” (14 marca 2016)
- „Papa’s Sushiria” (13 grudnia 2016)
- „Papa’s Scooperia” (24 Lipca 2018)
Sukces „Papy Louie’go”
Gry „Papa Louie” odniosły wielki sukces w swojej przeglądarkowej dziedzinie w Polsce jak i za granicą. Pomimo powtarzających się etapów przygotowywania jedzenia, trudno było się nudzić. Z każdym kolejnym dniem w restauracji tempo rozgrywki narastało ze względu na coraz większą liczbę klientów. Ich zamówienia stawały się bardziej złożone, a my posiadaliśmy coraz więcej możliwości w kuchni. Dochodziły nowe opcje przygotowywania potraw jak i odblokowywaliśmy kolejne składniki. Procesy, takie jak nakładanie składników czy krojenie, sprawiały dużo frajdy, tym bardziej, że zawsze na końcu mogliśmy obserwować reakcję klientów na gotowe zamówienie. Pomimo lekkiego stresu na wyższych poziomach, rozgrywka wciąż była przyjemna i dawała dużo satysfakcji dzięki zyskiwaniu stałych gości i zbieraniu napiwków.
Wersja „To go”
Każda z 14 gier przeglądarkowych z serii „Papa Louie” doczekała się swojej wersji na urządzenia mobilne. Aplikacje są odświeżone i posiadają nowe funkcje. Jedyny ich minus to fakt, że nie są darmowe, jednak ich ceny nie przekraczają 10 złotych. Jest to całkiem dobra opcja, zważywszy na to, że niestety od stycznia 2021 roku odpalenie gier przeglądarkowych opartych na technologii Flash zostało utrudnione. Jeśli jednak masz ochotę zagrać w stare wersje, to przydatny może być program Flashpoint.