W pierwszym odcinku kreskówki „Samuraj Jack” dowiadujemy się o genezie Aku, przeciwnika tytułowego bohatera. Czym jednak dokładnie inspirowana jest postać nieskończenie złego demona chcącego zapanować nad światem? Okazuje się, że twórcy wiele zaczerpnęli z japońskiego folkloru i rzeczywistych wierzeń.
„Samuraj Jack” to kolejna kreskówka z dzieciństwa wielu z nas. Jej autorem jest Genndy Tartakovsky, wybitny animator, który stoi również za takimi tytułami jak „Laboratorium Dextera” czy dużo nowszym „Primal”. Przygody Samuraja Jacka mogliśmy oglądać na kanale Cartoon Network od 2001 roku. Każdy fan serialu na pewno wie, że ostatni, piąty sezon, zamykający całą historię tytułowego wojownika, pojawił się dopiero w roku 2017.
Przeciwnikiem Samuraja Jacka jest potężny, zmiennokształtny stwór o imieniu Aku, który jest dziełem pierwotnego zła. Samozwańczy Władca Ciemności podczas walki z Samurajem wysyła go tunelem czasoprzestrzennym do przyszłości, w której Aku włada całym światem. Jedynie Jack może pokonać demoniczną istotę i odmienić losy Ziemi.
Samuraj Jack, syn cesarza, pochodzi z czasów starożytnej Japonii. Postać głównego antagonisty Aku, choć nie narodziła się w Kraju Kwitnącej Wiśni, to niezaprzeczalnie nawiązuje do tamtejszych wierzeń i kultury.
Akuma
Słowo „aku” (悪) po japońsku oznacza „zło”. Idąc krok dalej, możemy podejrzewać, że postać Aku inspirowana jest demonami zwanymi „akuma”, które są najbliższymi odpowiednikami zachodniego „diabła”. Trzeba pamiętać, że w tej wschodniej kulturze większość demonów wcale nie jest zła – są one postrzegane jako istoty w pewien sposób podobne do ludzi, które mogą mieć swoje lepsze i gorsze dni. Określenie „akuma” składa się ze wspomnianego słowa oznaczającego „zło” oraz słowa „ma” (魔), które możemy przetłumaczyć jako „demon”.
W japońskim folklorze akumy to bardzo negatywne duchy, często postrzegane jako przerażające. Przykładowo, japońscy chrześcijanie tak nazywają właśnie postać Szatana.
Oni
Postać Aku na pewno zainspirowana jest akumami pod względem nazwy jak i demonicznego usposobienia. W tradycyjnych japońskich wierzeniach znajdziemy jednak jeszcze pewien rodzaj demonów, na których na pewno wzorowano wygląd przeciwnika Samuraja Jacka. Są to duchy „oni” (鬼), jeden z rodzajów yōkai występujących w shintō, czyli rodzimej religii Japonii.
Oni z reguły są złośliwe i nie mają szlachetnych zamiarów, jednak to ich wygląd najbardziej przypomina Aku. Są przedstawiane jako człekokształtne istoty, często o nienaturalnym kolorze skóry, posiadające szerokie usta, rogi, szpony i wystające kły. Na Zachodzie mogą kojarzyć się z ogrami.
Jak więc widać, nie tylko postać Samuraja Jacka jak i część fabuły opiera się na japońskiej kulturze, ale także sam Aku. Na dodatek ten czarny charakter nie jest jedynie zlepkiem luźnych skojarzeń zachodniego świata na temat tamtejszych wierzeń, ale realnie odnosi się do konkretnych demonów.