XD jest powszechnie używanym symbolem w Internecie, choć rzadko kiedy pojawia się pytanie na temat jego etymologii. Okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana niż można byłoby z góry zakładać. Skąd wziął się rzeczownik XD?
Historia emotikonów w skrócie
Emotikony po raz pierwszy pojawiły się w Internecie 19 września 1982 roku o godzinie 11:44, kiedy to Scott Fahlman – amerykański informatyk i wykładowca Carnegie Mellon University – zasugerował swoim kolegom z uczelni, by w wiadomościach e-mail używać symbolu :-)
do oznaczania żartobliwych wypowiedzi.
W rzeczywistości historia emotikonów jest o wiele dłuższa. Według niektórych badaczy sięga nawet XVII wieku, jednak to temat na osobny artykuł.
Co znaczy XD?
Dla sympatyków emotikony XD wyraża ona więcej niż tysiąc słów. Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy na razie jednak uproszczoną definicję. XD (czytamy: iks de) to emotikon śmiejącej się buzi symbolizującej otwarte usta i zaciśnięte powieki. Jak podaje słownik slangu Miejski.pl, XD używamy, gdy coś nas bardzo śmieszy.
Przykładowo:
– Odrobiłeś zadanie domowe?
– Nie XD
Gdyby po słowie nie postawić kropkę, można by zinterpretować, że osoba udzielająca odpowiedzi nie jest zadowolona z tego, że nie odrobiła pracy domowej. Jednak przez dodanie XD wiemy, że rozmówca nie bardzo się tym faktem przejmuje, a wręcz sytuacja go śmieszy.
XD przybiera różne formy pisowni, takie jak xD, Xd, xd czy XDD. W niektórych internetowych społecznościach nadużywanie tej emotikony lub wydłużanie jej poprzez dodawanie kolejnych liter D jest postrzegane jako spam.
Tajemnicza etymologia XD
Pochodzenie emotikona nie jest do końca jasne. Urban Dictionary, internetowy słownik slangu języka angielskiego działający od 1999 r., pierwszy wpis o XD zarejestrował 30 marca 2003 roku. Jego autorem był użytkownik o nicku Johnson. Zaproponowana przez niego definicja XD pokrywa się z tą obecnie przyjętą. Przez kolejne 22 lata wpis zdobył niemal 16 tysięcy pozytywnych głosów.
Śmiejąca się twarz. Hej, to lepsze niż lol.
– Kiedy szedłem do galerii handlowej moi znajomi zostali potrąceni przez samochód i zginęli XD

Teoria o South Parku
Jedyna teoria na temat etymologii XD, która może być prawdziwa, dotyczy kultowego serialu animowanego dla dorosłych South Park. Jedna z głównych postaci, czyli Eric Cartman, bardzo często przybiera minę łudząco podobną do omawianej emotikony. Zaciśnięte powieki Cartmana układają się w kształt litery X, a usta, w zależności od sytuacji, układają się w uśmiech lub grymas (analogicznie przypomina do literę D). Na twarzy chłopca maluje się wtedy wyraźne XD lub DX.
Co istotne, już w pierwszym odcinku serialu z 1997 roku, pod tytułem Sonda analna Cartmana, Eric na moment ma wyrysowany na twarzy omawiany grymas. Na próżno szukać daty, gdy po raz pierwszy posłużono się emotikoną XD. Ze sporą pewnością możemy jednak przyjąć, że nie miało to miejsca szybciej niż na przełomie XX i XXI wieku. Być może South Park był pierwszy, a internauci tylko zainspirowali się twarzą owalnego ulubieńca z serialu przy wyrażaniu własnych emocji w Sieci.

Przypomnijmy, że Młodzieżowym Słowem Roku 2017 zostało właśnie XD. Na stronie PWN możemy przeczytać ciekawą definicję, której początek sam w sobie brzmi dość zabawnie.
Rzeczownik „XD”, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech – czytamy.
Jak dodatkowo zauważyło PWN, iks de przeniosło się również do języka mówionego.
Przeczytaj także: