Matematyka i sztuka – czy można to jakoś połączyć? Oczywiście, że tak. Najlepszym dowodem na to jest sztuka fraktalna, będąca formą tzw. sztuki algorytmicznej. W tym artykule postaram się przybliżyć pojęcie fraktali. Dodatkowo dowiecie się, że nawet nie mając pojęcia o matmie, za pomocą darmowych programów, możemy tworzyć własne artystyczno-matematyczne modele.
Czym są fraktale?
W potocznym znaczeniu możemy powiedzieć, ze fraktale to obiekty samopodobne (ich części składowe są podobne do całości) lub nieskończenie złożone (im bardziej będziemy je powiększać, tym więcej dostrzeżemy kolejnych detali i tak wkoło). Samopodobieństwo można wytłumaczyć jako powtarzanie tego samego kształtu w nieskończoność, poruszając się „w głąb” pewnej zamkniętej przestrzeni.
W rzeczywistości nie istnieje jedna przyjęta definicja, która wyczerpująco i jednoznacznie opisuje, czym są fraktale. Inaczej postrzega je matematyk, a inaczej laik czy artysta. My dziś skupimy się na kwestii czysto wizualnej.
Czym jest sztuka fraktalna?
Jest to gatunek sztuki cyfrowej, a dokładniej sztuki algorytmicznej. Dzieła sztuki fraktalnej powstają na podstawie obliczeń obiektów fraktalnych i przedstawiania ich wyników w wybranej formie. Może być to płaski obraz, model 3D czy też animacja – wszystko to raczej o charakterze abstrakcyjnym.
Posługując się gotowym programem do generowania fraktali, możemy wyróżnić trzy kroki procesu tworzenia:
- Ustawienie parametrów w programie
- Wykonanie obliczeń za pomocą programu
- Przyjęcie wyniku końcowego lub dokonanie modyfikacji w programie
To, co wyjdzie, może być naszym gotowym dziełem. Możemy również wprowadzać kolejne zmiany za pomocą innych technik i programów. Droga wolna.
Darmowe programy do tworzenia fraktali
Obecnie każdy może tworzyć dowoli sztukę fraktalną. Wystarczy zaopatrzyć się w przeznaczone do tego oprogramowanie. W Internecie znajdziemy wiele darmowych jak i komercyjnych generatorów. Różnica pomiędzy poszczególnymi programami wynika z dostępnych funkcji czy możliwości manipulowania wygenerowanymi obrazami. Ponadto niektóre obrazy służą do tworzenia jedynie modeli 3D, a inne do 2D.
Poniżej zamieszczam dwa przykładowe generatory. Są to znane i darmowe programy, które mogą zachęcić Was do zabawy i eksperymentów z fraktalnym światem.
Mandelbulb 3D to darmowy program pozwalający na tworzenie, jak sama nazwa mówi, fraktali 3D. Możliwości, które otrzymujemy, są naprawdę szerokie, dlatego dobrze jest zapoznać się z paroma poradnikami, by w pełni wykorzystać potencjał generatora. W opcjach dostępne jest także tworzenie animacji.
Apophysis to kolejny darmowy generator służący do edycji i tworzenia obiektów 2D i 3D. Fraktale możemy tworzyć „na wyczucie”, wybierając model, który nam się podoba i dokonując na nim bardziej lub mniej przypadkowych operacji. Osoby zaawansowane mogą działać za pomocą języka skryptowego – daje to nieograniczony dostęp do poszczególnych elementów fraktali.
Zaproponowałam te konkretne generatory, ponieważ są dość popularne w swojej niszy i bez problemu można znaleźć pomocnicze materiały do nich. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać dla siebie coś zupełnie innego. To tak jak z każdym innym programem graficznym – musi nam się w nim dobrze pracować.
Komentarze 1