Opaska sportowa Xiaomi Smart Band 8 od miesięcy cieszy się wielką popularnością. Na rynku pojawiła się w 2023 roku i szybko podbiła rankingi najlepszych smartbandów. Czy rzeczywiście Mi Band 8 jest najlepszą opaską na codzienne potrzeby osób aktywnych fizycznie? Przyjrzymy się temu w poniższej recenzji.
Czym jest smartband?
Opaski sportowe (smartbandy) to niewielkie urządzenia, które mają na celu pomóc użytkownikowi i zmotywować go do codziennej aktywności fizycznej. W odróżnieniu od zegarków sportowych (smartwatchy) są mniejsze, a ich funkcje w większości skupione są na sportowych i zdrowotnych aspektach.
Na rynku znajdziemy wiele modeli opasek sportowych w różnych cenach, choć zazwyczaj opaska będzie tańsza niż zegarek. Można jednak przyjąć, że smartbandy kosztują od 50 do 250 złotych. Model Xiaomi Smart Band 8, któremu dzisiaj się przyjrzymy, kupiłam pod koniec grudnia za 170 złotych.
Moje oczekiwania
Mi Band 8 to moja pierwsza opaska sportowa, dlatego na początku nie miałam do końca sprecyzowanych oczekiwań w stosunku do niej. Na pewno chciałam, aby mój nowy gadżet dość dobrze zliczał kroki i mierzył tętno, a także miał kilka trybów sportowych, które będą dla mnie użyteczne. Ponadto wyobrażałam sobie czytelne zestawienie wyników codziennych aktywności i treningów, które motywowałoby mnie do działania. Dość ważna była również kwestia wytrzymałości baterii, abym nie musiała martwić się o ładowanie opaski co drugi dzień. Czy te wymagania zostały spełnione? Tak i to ze sporą nadwyżką.
Sportowo-elegancki wygląd
Najnowsza opaska od Xiaomi okazała się strzałem w dziesiątkę. Zacznijmy od względów estetycznych. Z mężem zamówiliśmy dwie opaski w dwóch dostępnych wersjach, czyli jasną i ciemną. Na ręce sprawiają sportowo-eleganckie wrażenie, co nam bardzo odpowiada. Jeśli ktoś wolałby jednak trochę inny styl, to producenci w swojej ofercie posiadają paski na zmianę. Co ważne, przez inną konstrukcję Mi Band 8, paski z poprzednich wersji smartbandów od Xiaomi nie są kompatybilne z najnowszym modelem.
Nie można też zapomnieć o całej masie tapet do wyboru, które również mogą oddać nasz styl. W opasce mamy domyślnie zaimplementowane kilka motywów, jednak największa zabawa rozpoczyna się w aplikacji Mi Fitness na telefon. W poszukiwaniach wymarzonej tapety pomoże nam podział na kilkanaście kategorii. Warto przy tym kierować się nie tylko gustem, ale i praktycznością informacji wyświetlanych na tapecie. Przykładowo, istnieją motywy, które oprócz godziny pokazują również liczbę aktualnie zrobionych kroków czy tętno.
Tętno, licznik kroków i inne pomiary
Zamawiając Smart Band 8 naczytałam się o sporej liczbie przydatnych i ciekawych funkcji opaski. Gwarantowano monitorowanie tętna, liczbę wykonanych kroków i spalonych kalorii, pomiar natlenienia krwi oraz czuwanie nad jakością snu. Ponadto opaska miała podpowiadać nam, co zrobić, aby ewentualnie poprawić niektóre z parametrów. Brzmiało to świetnie, ale martwiłam się, czy na pewno wszystkie dane będą wiernie sczytywane. Jeśli opaska miałaby mi naliczyć 500 dodatkowych kroków tylko przez to, że przy czytaniu książki ruszam czasem ręką, byłabym bardzo nieusatysfakcjonowana. Ale już uspokajam, tak się nie dzieje.
Czasami zdarzy się, że opaska kroki zacznie naliczać dopiero po dziesiątym korku, lecz poza tym nie zauważyłam innych, poważnych nieprawidłowości. Ważne jest w tym miejscu odpowiednie założenie urządzenia na rękę, co podpowiada nam sam Smart Band 8 przed pomiarem stresu czy natlenienia krwi. Sama dopiero po jednym dniu odpowiednio dopasowałam opaskę do ręki, dlatego m.in. pierwszej nocy Mi Band nie odczytał mi punktów oddychania podczas snu.
Tryby sportowe
Jak opaska sportowa, to oczywiście także tryby dla sportowców. Mi Band 8 wyposażony jest w ogólną zakładkę „Treningi” oraz osobno w zakładkę „Bieganie”. W pierwszej znajdziemy dokładnie 151 trybów sportowych przydzielonych do różnych kategorii. Najczęściej pożądanymi są na pewno tryby takie jak chodzenie, pływanie na basenie czy joga, ale nie brakuje również bardziej oryginalnych dyscyplin jak wodne polo, wspinaczka skałkowa czy nawet wyścigi samochodowe. Zakładka „Bieganie” poświęcona jest wyłącznie, gdyby się ktoś nie domyślił, różnym treningom biegowym. Bardzo podoba mi się, że opaska ma wbudowane 10 różnych planów biegowych w zależności od stopnia zaawansowania użytkownika. Choć osobiście preferuję treningi w domu, to możliwości oferowane przez opaskę zachęcają mnie, aby się przełamać i pójść pobiegać.
Mam tylko parę zastrzeżeń do trybów sportowych Mi Band. Dziwię się, że opaska nie jest wyposażona w tryb tradycyjnego „Cardio”, natomiast „Cardio combat” znajdziemy bez problemu. Nie jest to oczywiście koniec świata, ponieważ można zastępczo wybrać „Trening fizyczny” lub „Styl dowolny”. Inna sprawa to dwa tryby „rozciągania”, przy których nie ma wyjaśnienia czym się różnią.
Aplikacja i motywacja
Pełen potencjał opaski Smart Band 8 wykorzystamy dopiero przy połączeniu jej ze wspomnianą aplikacją na telefony Mi Fitness. Apka zapisuje nasze osiągnięcia, dzięki czemu możemy obserwować postępy na przestrzeni tygodni i miesięcy. Mi Fitness udziela także użytkownikowi wielu cennych rad, by mógł poprawić swoje efekty treningowe i zdrowotne. Jeśli jesteśmy ciekawi, czemu np. aplikacja stwierdziła, że spaliśmy za krótko, wystarczy kliknąć po więcej informacji. Zamieszczone są dodatkowe wyjaśnienia i oficjalne wytyczne wielu organizacji zajmujących się zdrowiem, m.in. WHO czy Narodowej Fundacji Snu.
I znów tylko jedna mała uwaga. Aplikacja Mi Fitness przy obliczaniu BMI korzysta z lekko zmodyfikowanych widełek oceny wagi. Przez to spotkała mnie informacja, która trochę ukłuła mnie w serce. Apka uznała, że przy BMI 24,5 mam nadwagę. Nie spodziewałam się tego, ponieważ w innych źródłach przyjmuje się, że waga prawidłowa jest do wyniku 25. Podobne zmiany dotknęły otyłość, która według Mi Fitness zaczyna się od BMI równego 28, a inne źródła podają, że od 30. Na moje szczęście informacja ta znajduje się dość nisko, więc nie muszę jej ciągle oglądać.
Wiele dni bez ładowania
Ostatnia praktyczna sprawa, którą chciałabym poruszyć, to bardzo dobra bateria. Na całe szczęście opaski Mi Band 8 nie musimy często ładować – po prawie tygodniu dość intensywnego użytkowania nadal miałam 40%. Nawet przy włączeniu dwóch zaawansowanych opcji do oceny jakości snu poziom naładowania baterii wyczerpuje się tylko o jakieś 5% w ciągu nocy. W oszczędzaniu baterii pomaga mi na pewno fakt, że mam wyłączoną opcję powiadomień z telefonu, a także od godziny 22 do 9 wyświetlacz mojej opaski uaktywnia się wyłącznie przy kliknięciu na niego.
TOP 5 funkcji Mi Band 8
Przed ostatecznym podsumowaniem chciałabym podzielić się z Wami moją subiektywną listą pięciu najlepszych i najciekawszych funkcji Mi Band 8.
- Ocena intensywności odbytych treningów – w trakcie jak i po zakończeniu sesji.
- Zbieranie punktów witalności, które motywują do aktywności fizycznej przez cały tydzień.
- Dostęp do zaleceń różnych uznanych organizacji prozdrowotnych.
- Możliwość dokładnego monitorowania snu i długości jego poszczególnych faz.
- Graficzne zaznaczenie na mapie pokonanej drogi podczas chodzenia/biegania.
- Wyróżnienie: Możliwość włączenia sobie krótkiej sesji oddychania, która ma kojąco wpłynąć na nasze samopoczucie i uspokoić tętno.
Podsumowanie
Bardzo cieszę się z zakupu opaski sportowej Smart Band 8. Jest ona lekka, dobrze się prezentuje i, co najważniejsze, ma ogrom przydatnych i ciekawych funkcji. Jak wspomniałam na początku, Mi Band 8 to moja pierwsza opaska, ale nie mam żadnych problemów przy korzystaniu z niej. Za cenę 170 zł uzyskałam wygodną i bardzo motywującą możliwość dokładnego obserwowania moich postępów w codziennej aktywności, a także wiem, co powinnam poprawić, aby być zdrowszą osobą. Jedyny minus jest taki, że nie mam natchnienia, aby testować kolejne opaski sportowe. Bo po co, skoro ta jest taka dobra.
Pierwsze wrażenia
Dość nietypowe, że wspomnienie o pierwszych wrażeniach pojawia się po podsumowaniu recenzji. Chciałabym jednak w tym momencie zachęcić Was do obejrzenia naszej recenzji Mi Band 8 w postaci filmu. Być może ostatecznie materiał ten wpłynie na czyjąś decyzję o jej zakupie.